четвер, 12 січня 2017 р.

Що вивчає генетика?

    Всі знають, що яблучко від яблуні падає дуже близько. За метафорою ховається проста думка: діти схожі на своїх батьків. Біологічний аспект цього явища — те, що вивчає генетика: наскільки далеко може звалитися яблуко, якими формою, розміром, смаком буде володіти, яке деревце проросте з його насіння, як будуть змінюватися в перспективі його ознаки і властивості. Природно, наука розглядає не саме яблуні і яблука, а й взагалі будь-які живі організми, від складної людини до простого вірусу. І всі вони підкоряються законам генетики.
Генетика — це наука, що вивчає закономірності спадковості і мінливості живих організмів: будь-який з них здатний передавати свої генетичні ознаки потомству, а також змінюватися під впливом зовнішнього середовища. Ці властивості лежать в основі еволюції.
Матеріальним носієм ознак спадковості і мінливості служить ДНК (у вірусів — РНК), певна послідовність молекул якої в хромосомі називається геном. Гени несуть в собі інформацію про морфологічних, фізіологічних, біохімічних та інших характеристиках організму.
Генетика — загальна назва розділу біології, всередині якого існує чітка класифікація по об’єкту і методів дослідження. Так, генетика людини вивчає спадковість і мінливість нормальних (антропогенетика) і патологічних (медична) ознак людських організмів, генетика рослин — закономірності успадкування ознак рослинних організмів, екологічна генетика розглядає вплив факторів навколишнього середовища, радіаційна — процеси зміни в генах під впливом радіації.
Теорія еволюції заснована на принципах і методах популяційної генетики, що вивчає процеси видоутворення.
Генна інженерія — галузь, до якої зводять науку генетику фантасти, голлівудські режисери і політпрацівники: вона займається штучною зміною генів.

Відмінність між групами крові


Чим корисні бактерії?

Чим корисні бактерії для людини?
Бактерії корисні для людини тим, що вони зазвичай виконують такі функції, які не здатен виконати організм людини самостійно. Наприклад, бактерії, які живуть в травному тракті людини виконують функцію перетравлення їжі, яку шлунок самостійно не може зробити. 

Чим корисні бактерії для природи?
Бактерії корисні для природи тим, що вони забезпечують повноцінне існування певних мікроорганізмів та покращують умови існування в навколишньому середовищі. Наприклад, бактерії можуть забезпечувати очищення водойм, виділяють в атмосферу кисень, яким дихають без виключення всі живі істоти, також завдяки корисним бактеріям відбувається формування покладів природного газу, нафти тощо.

Екологічні проблеми людства

    Найбільшою проблемою залишається забруднення навколишнього середовища. Особливого занепокоєння викликає забруднення вод. У світі навіть існують «сміттєві острови», а точніше – справжні плаваючі сміттєзвалища, що розташувались посеред Саргасового моря – ділянки Північно-Атлантичного океану, обмеженої течіями. Це море настільки відоме своїм екологічним станом, що заслужило назву «сміттєва пляма».
Вчені давно забили тривогу з приводу забруднення Світового океану відходами з пластику. Тому було винайдено спеціальних мікробів, які здатні поїдати пластик. Таким способом планується вирішити «пластикову проблему» людства.

Екологія світу

Одного разу у Швейцарії, а саме в 1969 році випав чорний сніг саме на Різдво, а в 1955 році на Каліфорнію обрушився зелений снігопад.
Найчистішою водою у світі вважається фінська вода. Майже 80 % всієї води країни придатні до споживання. Запаси такої води сформувалися ще за часів льодовикового періоду, після якого на території Фінляндії було утворено тисячі кришталево чистих озер.

Чому листя стає жовтим?


середа, 11 січня 2017 р.

Зоологія: цікаві факти

— Діаметр найменшою тваринної клітини 4 мкм.
 — Найотруйніша медуза у світі — австралійська морська оса. Після дотику до її щупальцям людина помирає через 1-3 хв., Якщо не настигне медична допомога.
 — П’явка вагою 2 гр може висмоктати 8-15 мл крові.
— Розмах колишній гігантського японського краба досягає 3 м.
— Комахи щорічно пожирають 25-30% світового врожаю.
 — Найбільші у світі мурахи живуть в Африці. Довжина тіла робочого мурашки становить 33мм.
 — Найбільшим серед жуків вважається жук-геркулес, що досягає довжини 15 см.
 — На планеті мешкає близько 650 видів жаб.
 — Лелеки під час перельотів періодично можуть засипати на льоту на 10-15 хв.
— Страус — єдиний птах, що має сечовий міхур.
 — Довжина іклів самця моржа досягає 60-80 см.
— Добова порція молока блакитного кита — 200-300 л.

Ботаніка: цікаві факти

— Відомі всім гриби виростають за 3-6 днів, гинуть через 1-14 днів. Гриби, що входять до складу лишайника живуть до 600 років.
 — Хвоїнки ялинки живе на дереві 7-9 років, після чого падає, і на її місці виростає нова.
 — Рослини- хижаки мешкають на грунтах, бідних мінеральними солями. Усього їх налічується близько 500 видів. Найбільш відомі: росичка, венерина мухоловка, непентес, росоліст.
 — Одна рослина росички за день здатна переварить кілька десятків комах. — Найдрібніша квіткова рослина - вольфія бескорневая. Розмір її всього близько 1 мм.
— Гігантський кактус висотою 15-20 м. Містить до 3 тис.л. води і може обходитися без неї до двох років.
 — Ліси на планеті зникають зі швидкістю 20 га в хв.
 — Помідори потрапили в Росію в 1850р.
 — Сірники традиційно виготовляють з одного виду осики.

Анатомія: цікаві факти

— Маса скелета людини становить близько 11 кг.
 — В організмі людини налічується близько 600 різних м’язів.
— Якби всі м’язи людини напружилися, вони б викликали тиск, рівний приблизно 25 т.
 — Треновані люди здатні вдихнути 5-7 л повітря.
— Під час куріння сигарети насичення крові киснем знижено до такої величини, яка спостерігається на висоті 1500 м. Над рівнем моря.
 — В історії медицини відомий донор, який за своє життя здавав кров 624 рази.
— Печінка за 1 годину пропускає через себе більше 100 л крові.
 — Тонкість сприйняття смаку залежить від температури їжі. Найгостріше сприймається смак при 24 градусах С.
 — Довжина кишечника людини перевищує довжину тіла в 3-4 рази.
 — Вода становить 80% маси тіла дитини і 70% маси тіла дорослої людини. — Здоровий людський організм виробляє приблизно 0,5 л. сліз на рік.
 — В організмі людини більше 400 лімфатичних вузлів.
 — В організмі людини 4,5-6 л. крові та 1-2 л. лімфи.

Біологія

        Біологія — система наук, що вивчає життя в усіх його проявах й на всіх рівнях організації живого, про живу природу, про істот.
 Термін «біологія» вперше вжив 1797 р. німецький професор анатомії Теодор Руз, пізніше 1800 р. термін застосував професор Дерптського університету Фрідріх Бурдах, а 1802 р. — Жан Батист Ламарк і Лудольф Тревіранус.
Загальна кількість біологічних видів, що мешкають на нашій планеті, оцінюється вченими в 8,7 млн., а відкрито і класифіковано з них на даний момент не більше 20% від цього числа. Причому якщо число описаних наземних рослин становить 72% від максимуму, то у наземних тварин цей показник дорівнює 12%, а у грибів — 7%.