четвер, 12 січня 2017 р.

Що вивчає генетика?

    Всі знають, що яблучко від яблуні падає дуже близько. За метафорою ховається проста думка: діти схожі на своїх батьків. Біологічний аспект цього явища — те, що вивчає генетика: наскільки далеко може звалитися яблуко, якими формою, розміром, смаком буде володіти, яке деревце проросте з його насіння, як будуть змінюватися в перспективі його ознаки і властивості. Природно, наука розглядає не саме яблуні і яблука, а й взагалі будь-які живі організми, від складної людини до простого вірусу. І всі вони підкоряються законам генетики.
Генетика — це наука, що вивчає закономірності спадковості і мінливості живих організмів: будь-який з них здатний передавати свої генетичні ознаки потомству, а також змінюватися під впливом зовнішнього середовища. Ці властивості лежать в основі еволюції.
Матеріальним носієм ознак спадковості і мінливості служить ДНК (у вірусів — РНК), певна послідовність молекул якої в хромосомі називається геном. Гени несуть в собі інформацію про морфологічних, фізіологічних, біохімічних та інших характеристиках організму.
Генетика — загальна назва розділу біології, всередині якого існує чітка класифікація по об’єкту і методів дослідження. Так, генетика людини вивчає спадковість і мінливість нормальних (антропогенетика) і патологічних (медична) ознак людських організмів, генетика рослин — закономірності успадкування ознак рослинних організмів, екологічна генетика розглядає вплив факторів навколишнього середовища, радіаційна — процеси зміни в генах під впливом радіації.
Теорія еволюції заснована на принципах і методах популяційної генетики, що вивчає процеси видоутворення.
Генна інженерія — галузь, до якої зводять науку генетику фантасти, голлівудські режисери і політпрацівники: вона займається штучною зміною генів.

Немає коментарів:

Дописати коментар